Toksyna botulinowa jest silnie działającą naturalną toksyną należącą do neurotoksyn, wytwarzaną przez bakterie Clostridium botulinum. Jej działanie polega na trwałym połączeniu z płytką nerwowo-mięśniową i porażeniu skurczu mięśnia. Dochodzi do tego poprzez zahamowanie uwalniania acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekaźnictwo impulsów między nerwami a mięśniami. Do powrotu przekazywania impulsów dochodzi stopniowo wraz z tworzeniem się nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych.
Toksyna botulinowa od lat z powodzeniem wykorzystywana jest w celu likwidacji zmarszczek mimicznych oraz w terapii nadmiernej potliwości. Z uwagi na fakt, że włókna nerwowe mają zdolność tworzenia nowych połączeń jej efekt działania stopniowo maleje i zanika po ok. 4-6 miesiącach. Wówczas w celu utrzymania pożądanego efektu zabieg powinno się powtórzyć. Ponadto toksyna botulinowa znajduje zastosowanie w leczeniu zeza oraz chorób neurologicznych przebiegających z nadmiernym napięciem mięśni.
W dermatologii estetycznej toksyna botulinowa stosowana jest w celu usuwania zmarszczek:
– poprzecznych czoła
– między brwiami (tzw. zmarszczki lwie)
– wokół oczu (tzw. kurze łapki)
– rzadziej – zmarszczek w okolicy powieki dolnej, wokół ust, na brodzie, szyi.
Toksyna botulinowa znajduje zastosowanie przede wszystkim u osób, chcących zlikwidować zmarszczki mimiczne. Są to zmarszczki często występujące już u bardzo młodych osób. W przypadku zmarszczek bardzo głębokich i mocno utrwalonych może zachodzić konieczność dodatkowego ich wypełnienia za pomocą preparatu kwasu hialuronowego.
Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana precyzyjnie w kilka miejsc na twarzy. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego. Z uwagi na komfort pacjenta czasami stosuje się znieczulenie kremem EMLA. Zabieg trwa około 15-20 minut.
Toksyna botulinowa zaczyna działać po 2-3 dniach po wstrzyknięciu. Pełny efekt zabiegu jest widoczny dopiero po 7-10 dniach i utrzymuje się przez około 6 miesięcy. Twarz już po jednokrotnym zabiegu wygląda młodziej i jest bardziej wypoczęta.
Przeciwskazania:
BEZWZGLĘDNE:
– ciąża i okres karmienia
– zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona)
– nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)
– miejscowe infekcje skóry
– stosowanie niektórych leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia: aminoglikozydy, D-penicylamina, tubokuraryna, pankuronium, galamina, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna.
WZGLĘDNE:
– zaburzenia krzepnięcia
– stosowanie leków antykoagulacyjnych (np. aspiryna).
DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE:
– ból w momencie iniekcji,
– małe krwiaki,
– zbytnie obniżenie brwi lub zbyt duże uniesienie w przypadku leczenia zmarszczek czołowych
– mały, przejściowy obrzęk z pojawieniem się delikatnego mrowienia w miejscu iniekcji
– nadmierne zwiotczenie mięśni (opadanie powieki, opadanie kącika ust)
– ból głowy, ustępujący po zastosowaniu preparatu przeciwbólowego.
Większość działań niepożądanych ustępuje po kilku dniach. Efekt nadmiernego zwiotczenia mięśni może utrzymywać się 2-6 tygodni.