Cukrzyca to zespół kliniczny, będący wynikiem interakcji pomiędzy czynnikami genetycznymi i środowiskowymi, cechujący się podwyższonym poziomem cukru we krwi oraz licznymi następowymi zmianami narządowymi. Wyróżniamy dwa podstawowe typy cukrzycy: insulinozależna oraz insulinoniezależna.

Do zmian skórnych występujących w przebiegu cukrzycy zaliczamy rumień cukrzycowy, który objawia się ciemniejszym zabarwieniem twarzy, podczas gdy w obrębie dłoni i stóp występuje żółtawe zabarwienie.

Osoby z cukrzycą cechują się większą skłonnością do występowania różnorodnych skórnych zakażeń bakteryjnych oraz grzybiczych takich jak zapalenie mieszków włosowych, róża czy drożdżyca.

W przebiegu schorzenia może rozwinąć się także stopa cukrzycowa, w obrazie której obserwuje się owrzodzenie w przedniej części stopy. Zmiana ta jest ostro odgraniczona od skóry zdrowej, głęboka i wykazuje skłonność do penetracji w głąb kości.

Martwica cukrzycowa związana jest z rozwojem zmian naczyniowych w przebiegu cukrzycy. Wówczas w obrębie paluchów stóp występuje zasinienie, skóra w obrębie zajętych obszarów jest zimna. Występują też charakterystyczne zmiany w badaniu usg Doppler.

Obumieranie tłuszczowate to żółte palmy zanikowe z teleangiektazjami, zlokalizowane na przedniej powierzchni podudzi.

Plamki Binkleya to z kolei czerwonobrązowe plamki zlokalizowane w obrębie skóry podudzi. Powstają one zarówno w przebiegu mikroagniopatii cukrzycowej jak i w następstwie drobnych urazów.

U chorych z cukrzycą mogą występować także ciemne grudki nad stawami drobnymi rąk – czyli akralna postać rogowacenia ciemnego.

Ponadto może zdarzyć się współwystępowanie choroby pęcherzowej, zwłaszcza u chorych w podeszłym wieku.