Choroba Grovera to nabyta choroba skóry, cechująca się wysiewem swędzących, grudkowo-pęcherzykowych zmian, które najczęściej lokalizują się na skórze tułowia. Z reguły choroba sama się ogranicza. Dotyczy najczęściej osób w wieku średnim i starszym. Częściej chorują mężczyźni. Przyczyna choroby nie jest do końca poznana, aczkolwiek uważa się, że istotne znaczenie w powstawaniu zmian skórnych odgrywają: nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, promieniowanie jonizujące, gorący klimat i nadmierna potliwość.
W obrazie klinicznym schorzenia stwierdza się obecność drobnych rumieniowych lub rumieniowo-obrzękowych ognisk z obecnością zmian grudkowo-pęcherzykowych lub zrogowaciałych grudek. Zmiany mogą mieć charakter przetrwały lub nawracający. Świąd występuje u zdecydowanej większości pacjentów i może mieć różne nasilenie. Zwykle chorobie Grovera nie towarzysza objawy ogólne.
Leczenie schorzenia jest trudne. W przypadku niewielkich zmian można rozważyć leczenie miejscowe, natomiast w bardziej zaawansowanych postaciach choroby – leczenie ogólne.