Okołoodbytnicze paciorkowcowe zapalenie skóry to stosunkowo często występujące zakażenie bakteryjne skóry, szczególnie często spotykane u dzieci w wieku przedszkolnym. U większości pacjentów można wyizolować z gardła paciorkowe beta-hemolizujące grupy A, skąd ją przenoszone za pomocą rąk w okolicę krocza. Pacjenci zazwyczaj nie mają objawów klinicznych zapalenia gardła. Częściej chorują chłopcy.

W obrazie klinicznym schorzenia najczęściej stwierdza się obecność kilku centymetrowego rumienia wokół odbytu. Zmieniona zapalnie skóra jest bolesna. Pacjent może odczuwać ból przy wypróżnianiu. Rodzice mogą zaobserwować niechęć dziecka do korzystania z toalety. Rzadziej może występować szczelina odbytu lub nadżerki.

W celu postawienia rozpoznania należy pobrać wymaz do badania bakteriologicznego zarówno z gardła jak i z okolicy okołoodbytniczej. Przy czym przy wymazie z okolicy odbytu należy zaznaczyć aby zbadać w kierunku obecności paciorkowców, w przeciwnym razie w laboratorium mogą poszukiwać jedynie mikroorganizmów jelitowych.

W rozpoznaniu różnicowym należy uwzględnić: owsicę, łuszczycę, okołoodbytniczy rumień spowodowany przez toksyny, kandydozę, zapalenie jelita grubego.

W terapii schorzenia znajdują zastosowanie celowane antybiotyki, zarówno doustne jak i miejscowe.