Grudki włókniste (guzowate włóknienie nosa, włókniste grudki nosa) to zmiany zlokalizowana na skórze nosa. Zwykle dotyczą one czubka nosa, ale mogą także występować na skrzydełkach nosa. Zmiany mają kształt kopulasty a od skóry prawidłowej różnią się zabarwieniem. Mogą wystąpić w każdym innym miejscu na twarzy. Przyczyna powstawania grudek włóknistych nie jest do końca poznana. Większość zmian zawiera dendrocyty dodatnio barwiące się na czynnik XIIIa. W niektórych przypadkach stwierdza się cechy znamienia skórnego.
W celu postawienia rozpoznania wskazane jest wykonanie badania histopatologicznego całej zmiany lub też pobranie wycinka ze zmienionej skóry do badania histopatologicznego. W badaniu tym stwierdza się prawidłowy naskórek, czasami z nasilonym zabarwieniem warstwy podstawnej i wzmożona proliferację drobnych naczyń i fibroblastów w skórze właściwej.
W rozpoznaniu różnicowym należy uwzględnić wczesną postać raka podstawnokomórkowego, znamię barwnikowe oraz włókniaki okołomieszkowe.