Jęczmień (hordeolum) to schorzenie wywołane przez bakterię- gronkowca złocistego, często współwystępuje z atopowym zapaleniem skóry lub zapaleniem powiek. W przebiegu infekcji mogą zostać zajęte gruczoły Zeissa (małe gruczoły łojowe związane z rzęsami) i gruczoły Molla (gruczoły apokrynowe powieki).

Jęczmień zewnętrzny zajmuje bardziej powierzchownie położone gruczoły Zeissa i Molla a w jego obrazie klinicznym występuje bolesna czerwona grudka lub krosta, leżąca na brzegu powieki i często przebita rzęsą. Zmiany chorobowe zdecydowanie częściej dotyczą górnej powieki niż dolnej. Powieka jest zwykle obrzęknięta. Pacjent początkowo ma poczucie obecności ciała obcego. W późniejszym okresie występuje łzawienie, rzadziej światłowstręt. Z czasem jęczmień pęka samoistnie, powodując uwolnienie treści ropnej. Zwykle zmiana jest pojedyncza, ale u pacjentów ze współwystępującym zapaleniem powiek lub z atopowym zapaleniem skóry zmiany mogą być mnogie. W obu przypadkach często dochodzi do nawrotów.

Jęczmień wewnętrzny zajmuje głębiej leżące gruczoły Meiboma. Zmiany chorobowe są zdecydowanie większe i bardziej bolesne. W badaniu stwierdza się pośrodku powieki żółtoczerwone obrzmienie, brzegi powiek nie są zajęte procesem chorobowym. Nawroty są raczej regułą.

Jałowy jęczmień u młodej osoby może wskazywać na predyspozycję do wystąpienia trądziku różowatego w późniejszym okresie życia.