Plasma IQ to innowacyjne urządzenie, wyprodukowane we Włoszech, znajdujące zastosowanie w dermatologii, chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej. Plasma IQ jest generatorem plazmy, która tworzy się między końcówką urządzenia a skórą Pacjenta dzięki niewielkiemu łukowi, który w kontrolowany sposób zdolny jest do sublimacji naskórka i obkurczania skóry w miejscu jego działania co skutkuje uniesieniem. Zabieg wykonywany jest punktowo bez oddziaływania na otaczające zdrowe tkanki. Podczas wykonywania zabiegu urządzenie Plasma IQ nie jest podłączone do prądu. Takie rozwiązanie pozwala przeprowadzić zabieg u Pacjentów, w przypadku których nie są wskazane zabiegi z przepływem prądu.

 

Zastosowanie urządzenia Plasma IQ:

– plastyka/lifting powiek,

– usuwanie włókniaków, kępek żółtych (okolica powiek),

– likwidowanie zmarszczek nad wargą górną, w okolicy ust, oczu,

– likwidowanie wiotkiej skóry np. w okolicy łokci i kolan oraz na brzuchu np. po ciąży,

– wspomaganie leczenia trądziku oraz blizn potrądzikowych,

– leczenie rozstępów i blizn pooperacyjnych.

 

Zabieg bezinwazyjnego liftingu powiek przy wykorzystaniu urządzenia Plasma IQ jest:

– bezinwazyjny – polecany dla osób, które nie chcą decydować się na zabieg chirurgiczny (blefaroplastyka),

– precyzyjny – mikrowiązka plazmy działa jedynie w obrębie naskórka bez uszkodzenia skóry,

– dający natychmiastowy efekt – efekty widoczne już po pierwszym zabiegu

– bezpieczny – nie wymaga znieczulenia, bezpieczny dla osób z rozrusznikami serca oraz innych pacjentów, u których zabiegi z zastosowaniem prądu są przeciwwskazane

– komfortowy – nie wymaga wyłączenia z codziennych aktywności.

 

Procedura zabiegu polega na nakłuwaniu niewielkich punktów na powierzchni skóry poprzez plazmę generowaną z urządzenia Plasma IQ, każdy w odległości ok 0,5 mm jeden od drugiego, pozwalając zachować perfekcyjną plastyczność w ruchu powieki aż do zakończenia procedury. Każdy z tych punktów powoduje sublimację naskórka bez uszkadzania warstwy podstawnej skóry właściwej, bez krwawienia i bez powodowania uszkodzenia otaczających tkanek. Procedura trwa ok. 20 minut a punkty sublimacji o średnicy mniejszej niż 1 mm utrzymują się do 7 dni.
Około 70% efektu zabiegu jest widoczna natychmiast, a sam zabieg nie wyłącza Pacjentów z codziennej aktywności. Plasma IQ pozwala na wykonanie zabiegu korekcji powiek z zachowaniem pełnej ruchomości powieki w trakcie i po zabiegu. Zabieg nie wywołuje stanu zapalnego i nekrozy otaczających tkanek. Badania kliniczne i obserwacje Pacjentów poddanych tej terapii pokazują, że efekt terapeutyczny utrzymuje się od 2-4 lat.

Bezpośrednio po zabiegu widoczne są niewielkie strupki, które utrzymują się przez 5-7 dni. W drugim i trzecim dniu po zabiegu może wystąpić niewielki obrzęk okolicy poddanej zabiegowi. Po odpadnięciu strupków skóra może być lekko zaczerwieniona przez 1-2 tygodnie, w tym okresie należy stosować kremy przyspieszające regenerację skóry i redukujące rumień. Zabieg z wykorzystaniem Plasma IQ nie pozostawia blizn.

Plasma IQ stanowi alternatywę dla chirurgicznego zabiegu korekcji powiek (blefaroplastyki) nie wymaga tak długiego okresu rekonwalescencji (3 dni w porównaniu do 7-10 dni po operacji), jest bezpieczniejsze (nie wymaga znieczulenia ogólnego), ma bardzo dobre wyniki przy korekcji opadających powiek (brak asymetrycznych powiek). Plasma IQ idealnie sprawdza się w przypadku zabiegów likwidujących trądzik (alternatywa dla chemicznych peelingów, kremów) – urządzenie można stosować na aktywny trądzik i blizny potrądzikowe. W obszarach poddanych zabiegom z wykorzystaniem Plazma IQ zbadano, że aktywny trądzik nie pojawia się ponownie, a dodatkowo osiągnięcie tego efektu wymaga mniejszej ilości sesji terapeutycznych niż w przypadku innych technologii.