Zapalenie kącików ust (cheilitis angularis) może być wywołane przez wiele przyczyn. Mechanizm powstania zmian jest zawsze taki sam: gromadząca się ślina w kącikach ust powoduje drażnienie. Często dochodzi do wtórnego zakażenia grzybiczego lub bakteryjnego. Często problem ten jest spotykany w grupie niemowląt, wśród których przyczyną jest nadmierne ślinienie się. Podobnie jest u pacjentów z przerostem języka np. z wrodzoną niedoczynnością tarczycy lub z zespołem Downa.

U dzieci z atopowym zapaleniem skóry przyczyną choroby może być zakażenie bakteryjne. Problem bardzo często występuje u osób z głębokimi fałdami w kącikach ust. Uosób w podeszłym wieku czynnikiem sprzyjającym powstaniu choroby jest źle dopasowana proteza stomatologiczna lub zwiotczenie skóry wokół ust. Często problem występuje po większych zabiegach stomatologicznych, wymagających długotrwałego otwarcia ust podczas którego kąty usta są urażane przez stomatologa i jego narzędzia.

Do zapalenia kącików ust mogą prowadzić także niedobory żywieniowe ale tę przyczynę należy brać po uwagę dopiero po wykluczeniu przyczyny mechanicznej i zakażenia grzybiczego.

Zmiany chorobowe zwykle są obustronne. Jednostronna lokalizację zapalenia kącików ust spotyka się po zabiegach stomatologicznych. W obrazie klinicznym w kącikach ust stwierdza się obecność rumienia i drobnych szczelin. Zmiany stopniowo się rozszerzają. W końcu powstaje tarczka z nadżerkami i strupami.

W diagnostyce różnicowej należy wykluczyć kiłę drugorzędową.