Rumień nagły (gorączka trzydniowa) to wirusowa choroba zakaźna, występująca najczęściej u dzieci do 2 roku życia, przy czym najwięcej zachorowań ma miejsce między 6 a 24 miesiącem życia. Schorzenie wywołane jest przez herpesvirus 6 (HHV6). Zakażenie szerzy się drogą kropelkową.

Okres wylęgania schorzenia wynosi 7-14 dni. Po tym czasie u dziecka pojawia się nagle wysoka gorączka (nawet powyżej 39 stopni), bez współwystępowania innych charakterystycznych objawów. Dziecko pomimo wysokiej gorączki czuje się dobrze, a podwyższona temperatura utrzymuje się od 3 do 7 dni (najczęściej 3-4 dni). Po ustąpieniu gorączki pojawiają się zmiany skórne w postaci różyczkopodobnej wysypki. Zmiany skórne początkowo zajmują tułów i proksymalne odcinki ramion, z czasem szerzą się obwodowo. Na ogół skóra twarzy oraz błony śluzowe nie są zajęte. Zmiany skórne szybko bledną i całkowicie ustępują po kilku dniach. W przebiegu schorzenia rzadko mogą pojawić się dodatkowe objawy takie jak: zapalenie żołądka i jelita cienkiego, obrzęk powiek, kaszel, powiększenie węzłów chłonnych szyjnych, napięte ciemiączko przednie czy drgawki gorączkowe.

Po ustąpieniu ostrego okresu choroby HHV6 pozostaje w organiźmie w formie uśpionej. W przypadku immunosupresji może nastąpić jego reaktywacja i może rozwinąć się syncytialne olbrzymiokomórkowe zapalenie wątroby.

Schorzenie nie wymaga leczenia, po paru dniach ustępuje samoistnie.