Zabiegi elektrochirurgii z wykorzystaniem prądu o wysokiej częstotliwości stanowią sprawdzoną i często stosowaną metodą terapeutyczną w medycynie. Zasada zabiegu opiera się na tym, że energia prądu elektrycznego jest zamieniana na ciepło, którego wynikiem działania jest niszczenie zmienionych tkanek. Ponadto wysoka temperatura może być wykorzystywana z powodzeniem do zamykania światła drobnych naczyń krwionośnych skóry, tkanki podskórnej i błon śluzowych.

Zabiegi elektrochirurgii wykonuje się za pomocą elektrod o różnym kształcie, odpowiednio dobranych w zależności od rodzaju zmiany. Niektóre zabiegi mogą być bolesne, wówczas wskazane jest stosowanie preparatów miejscowo znieczulających.

Po zabiegu może wystąpić rumień, obrzęk, zasinienie, dyskomfort, mogą pojawić się strupy (ustępują one w ciągu kilku dni bez pozostawienia blizny). Objawy niepożądane to przebarwienia, odbarwienia, blizny zanikowe lub przerosłe.

Zabiegi elektrochirurgii przynoszą szczególne korzyści gdy chcemy osiągnąć dobry efekt estetyczny. Przy odpowiedniej staranności i wprawie można w sposób precyzyjny panować nad iością usuwanej tkanki.

Wśród podstawowych zabiegów elektrochirurgicznych należy wymienić:

– elektrokoagulację – polegającą na wykorzystaniu prądu o wysokiej częstotliwości do zamykania naczynek, jest to jedna z najskuteczniejszych metod służąca do usuwania naczynek zarówno na twarzy jak i na tułowiu,

– elektrolizę – skuteczna metoda służąca pozbyciu się niechcianego owłosienia,

– cięcie

– elektrodestykację (wypalanie)

– elektrofulguracja (niszczenie tkanek za pomocą iskry elektrycznej)

 

Wskazania do zabiegów elektrochirurgii:

– włókniaki miękkie

– naczyniaki starcze

– naczyniaki gwiaździste

– teleangiektazje

– kłykciny kończyste

– przerost gruczołów łojowych

– prosaki

– gruczolaki potowe

– mięczak zakaźny

– brodawki zwykłe (kurzajki)

– brodawki łojotokowe

– nadmierne owłosienie

 

Przeciwwskazania do zabiegów elektrochirurgii:

– wszczepiony rozrusznik serca

– ciężkie choroby ogólnoustrojowe (niewyrównana cukrzyca, przewlekła niewydolność żylna)

– podeszły wiek

– zaburzenia krzepnięcia (skaza krwotoczna, przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi)

– ciąża