Metoda kriochirurgii polega na miejscowym, kontrolowanym niszczeniu chorych tkanek poprzez ich zamrażanie w niskiej temperaturze (ok. – 196 st. C). Ta temperatura blokuje drobne naczynia żylne i tętnicze dzięki czemu oddzielenie tkanki zmienionej chorobowo od tkanki zdrowej odbywa się bezkrwawo. Dodatkowym atutem jest bezbolesność zabiegu. Zabieg może być wykonany jednorazowo lub planowany wieloetapowo. Metoda ta znana jest od lat i z powodzeniem znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny.

Zabiegi kriochirurgii mogą być stosowane u pacjentów w każdym wieku, także u najmłodszych. Nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie pacjenta do zabiegu. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, a odczucia podczas jego trwania to jedynie lekkie pieczenie i swędzenie. Czas trwania zabiegu jest krótki. Dzięki temu, że nie dochodzi do naruszenia ciągłości skóry unikamy szeregu niedogodności związanych z tradycyjnymi metodami chirurgicznymi. Dużą zaletą jest także stosunkowo krótki czas gojenia.

Kriochirurgia stanowi jedną z najczęściej i najchętniej wykorzystywanych metod leczenia chorób skóry.  Jest doskonałą alternatywą dla stosowania laseroterapii, elektrokoagulacji czy tradycyjnych metod chirurgicznych. Jest uważana za metodę bezpieczną, skuteczną i co bardzo ważne – dającą dobre efekty kosmetyczne.

Wskazania do zabiegu:

– brodawki wirusowe (kurzajki)

– włókniaki

– kłykciny kończyste w obrębie narządów płciowych i odbytu

– naczyniaki

– mięczak zakaźny

– brodawki łojotokowe (tzw. starcze)

– stany przednowotworowe skóry, w tym ogniska rogowacenia słonecznego

– niektóre raki skóry

– bliznowce

– zmiany trądzikowe

– odciski

– tatuaże

Przeciwwskazania do zabiegu:

-zły stan ogólny

– ostre infekcje

– zaburzenia krzepnięcia

– ciąża.