Zapalenie kątów ust to częsty problem, z którym zgłaszamy się do specjalisty. Przyczyn schorzenia jest wiele, natomiast mechanizm powstawania zmian chorobowych zawsze taki sam: drażnienie delikatnej skóry kątów ust przez gromadzącą się w ich otoczeniu ślinę. Często ma miejsce wtórne zakażenie grzybicze (najczęściej Candida albicans) lub bakteryjne.

Schorzenie szczególnie często dotyczy niemowląt oraz pacjentów z przerostem języka, na przykład w przebiegu wrodzonej niedoczynności tarczycy lub zespołu Downa. Największe ryzyko dotyczy osób z głębokimi fałdami w kątach ust, a nawyk oblizywania zmian dodatkowo nasila przebieg choroby. U starszych dzieci z atopowym zapaleniem skóry za rozwój schorzenia może być odpowiedzialne współwystępujące zakażenie bakteryjne. Problem ten często spotykany jest także w grupie seniorów, u których występuje fizjologiczne zwiotczenie skóry wokół ust, ponadto rozwojowi schorzenia sprzyja źle dopasowana proteza.

Ostre zapalenie kątów ust jest często spotykane po większych zabiegach stomatologicznych. Wówczas zwykle ma lokalizację jednostronną, w odróżnieniu od powyżej wymienionych przyczyn, w których przebieg schorzenia zwykle bywa obustronny. Do rozwoju zapalenia w kątach ust mogą prowadzić także niedobory żywieniowe, jednak zawsze w pierwszej kolejności należy wykluczyć drażnienie mechaniczne i zakażenie grzybicze.

Klinicznie choroba objawia się występowaniem w kątach ust zaczerwienienia i drobnych pęknięć, które z czasem coraz bardziej się pogłębiają. W końcowym etapie powstaje tarczka z nadżerkami i strupami.

Należy pamiętać, że podobne zmiany mogą być jednym z objawów kiły II okresu. Tak więc w przypadku długo niegojących się zmian warto zasięgnąć porady specjalisty i nie bagatelizować problemu. Lekarz wykluczy ewentualne choroby zakaźne i zapisze leki, które przyspieszą ustępowanie zmian, poprawiając jednocześnie komfort Pacjenta.