Szponowatość paznokci oznacza wyraźne zgrubienie i wykrzywienie paznokci. Najczęściej tak zmienione są paznokcie stóp, głównie dużego palca u osób w podeszłym wieku. Niezwykle rzadko zmiany dotyczą płytek paznokciowych rąk. Wśród przyczyn powstawania zmian wymienia się długotrwały ucisk obuwia na paznokcie oraz nieregularne obcinanie paznokci. Istotne czynniki predysponujące to przewlekłe zaburzenia krążenia żylnego i paluch koślawy. Ponadto istnieje także dziedziczna postać szponowatości paznokci, która współwystępuje z zaburzeniami rogowacenia podeszew i szorstkością włosów.

Klinicznie szponowate paznokcie są twarde, znacznie pogrubiałe i zakrzywione wzdłuż osi podłużnej, przy czym niemal w każdym przypadku paznokcie są wykrzywione w bok i skierowane w stronę linii środkowej stopy. Szponowaty paznokieć jest oddzielony od podłoża a wolna przestrzeń pod paznokciem wypełniona jest zrogowaciałą tkanką, co utrudnia jego wzrost.

Niekiedy jedynym sposobem leczenia jest usunięcie płytki paznokciowej z równoczesnym zniszczeniem macierzy. Należy zawsze brać pod uwagę ryzyko współwystępującego zakażenia grzybiczego. Ponadto można stosować preparaty miejscowe zmniejszające grubość i zmiękczające płytkę.