Oparzenia słoneczne są zjawiskiem bardzo powszechnie spotykanym w sezonie letnim. Dotyczą one przede wszystkim osób z jasną karnacją czyli z I, II, rzadziej III fototypem skóry według Fitzpatricka. Są to osoby mające blond lub rude włosy, niebieskie oczy i liczne piegi. Poza tym, że łatwiej ulegają one oparzeniom słonecznym, są także bardziej narażone na rozwój przewlekłego uszkodzenia skóry pod wpływem promieniowania słonecznego , w tym raka podstawnokomórkowego, raka kolczystokomórkowego oraz czerniaka złośliwego.

Oparzenie słoneczne jest reakcją toksyczną spowodowaną promieniowaniem UVB o długości fali 295-315 nm o działaniu rumieniotwórczym. Podstawową przyczyną powstania zaczerwienienia/rumienia jest rozszerzenie naczyń krwionośnych w warstwie brodawkowatej skóry. Mediatory odgrywające rolę w powstaniu oparzenia słonecznego to prostaglandyny. Ich inhibitory, takie jak aspiryna i indometacyna, mogą hamować powstanie rumienia poprzez zmianę stopnia uszkodzenia komórek naskórka. Uszkodzone komórki naskórka, czyli keratynocyty uwalniają różne cytokiny, część z nich odpowiedzialna jest za objawy złego samopoczucia, towarzyszące oparzeniu słonecznemu. Do oparzeń słonecznych szczególnie często dochodzi podczas kąpieli w morzu czy jeziorze, gdy promieniowanie słoneczne ulega odbiciu. Także na dużych wysokościach, z uwagi na cieńszą warstwę atmostefy zdolnej do pochłaniania promieniowania słonecznego, łatwiej dochodzi do powstania oparzeń.

Po 4-6 godzinach od ekspozycji na słońce pojawia się zaczerwienienie skóry. Jego największe nasilenie występuje po około 12-24 godzinach. Z kolei stopniowe ustępowanie zmian zaczyna się po 72 godzinach. W przypadku cięższych oparzeń słonecznych występują dodatkowo objawy ogólne, takie jak nudności, wymioty, gorączka, bóle głowy, rzadziej zaburzenia ze strony układu krążenia czy porażenie słoneczne. Czasami występują zaburzenia widzenia, spowodowane podrażnieniem i zapaleniem spojówek – najczęściej zdarza się to w przypadku narciarzy i określane jest to zjawisko mianem ślepoty śnieżnej.

W łagodzeniu skutków oparzenia słonecznego skuteczne są zimne okłady, zawiesiny schładzające, rzadziej preparaty kortykosteroidowe. Podana doustnie aspiryna lub indometacyna w odpowiednio dobranych dawkach może okazać się skuteczna, pod warunkiem, że zostanie podana wcześnie po ekspozycji na słońce.