Ziarniniak obrączkowaty czyli granuloma annulare jest chorobą występującą głównie u ludzi młodych. Przyczyna choroby pozostaje nieznana, wiadomo jednak, że pewną rolę w powstawaniu zmian odgrywa uraz i światło słoneczne. Przez lata uważano, że ziarniniak obrączkowaty występuje u pacjentów z cukrzycą, jednak ostatnie badania epidemiologiczne tego nie potwierdziły.

Pojedyncze ogniska chorobowe częściej dotyczą dzieci, natomiast w przypadku młodych osób dorosłych częściej obserwuje się postacie rozsiane. W tej grupie schorzenie częściej występuje u kobiet. U małych dzieci typowe ogniska ziarniniaka obrączkowatego lokalizują się w obrębie grzbietu rąk i stóp, często nad stawami. W typowych przypadkach pojawiają się bladoczerwone grudki, które rosnąc zanikają w części centralnej. Granica zmian jest kolista i składa się z licznych małych grudek, dzięki czemu jest wyczuwalna przy dotyku. Zmiany skórne nie sprawiają żadnych dolegliwości. Rzadziej spotyka się mniej typowe postaci choroby m.in. ziarniniaka obrączkowatego rozsianego.

Typowe ognisko u dzieci zwykle ustępuje samo w ciągu 1-2 lat. Pozostałe postacie choroby są bardziej przewlekłe i oporne na leczenie. Zmiany skórne wykazują skłonność do zanikania po wykonaniu biopsji. W terapii znajdują zastosowanie głównie preparaty miejscowe.