Kurzajki to pospolicie występujące zmiany chorobowe, wywołane przez wirusy brodawczaka ludzkiego. Mogą występować w każdej lokalizacji, ale najczęściej dotyczą dłoni i podeszew. Zwykle są mnogie. Częściej stwierdza się je u dzieci, zwłaszcza z atopowym zapaleniem skóry lub upośledzoną odpornością. W początkowym stadium brodawki to małe, gładkie grudki. W miarę wzrostu zmiany stają się ciemniejsze a ich powierzchnia szorstka. Z czasem na ich powierzchni pojawiają się „czarne punkciki”, które są wyrazem krwawienia w najwyższej warstwie naskórka.

W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby pacjentów z brodawkami stóp. Są one niezwykle zakaźną postacią brodawek i szybko szerzą się w miejscach użyteczności publicznej, w których skupia się dużo osób chodzących boso, na przykład na basenach, w salach gimnastycznych czy w akademikach. Najczęściej lokalizują się w obrębie skóry pokrywającej główki kości śródstopia i mogą być bardzo bolesne gdy znajdują się w miejscu narażonym na ucisk. Najbardziej oporną na leczenie postać brodawek podeszwowych stanowią brodawki mozaikowe, powstające w wyniku zlewania się ze sobą wielu brodawek. U dorosłych takie zmiany utrzymują się przez lata i mogą być oporne na wszelkie formy sosowanego leczenia. W przypadku dzieci można spodziewać się samoistnego wyleczenia.

Z kolei brodawki płaskie to małe, płaskie grudki, często przebarwione, najczęściej zlokalizowane na twarzy. Rzadziej mogą występować na skórze rąk, ramion i tułowia. Najczęściej występują w grupie dzieci i młodzieży, u których szybko szerzą się przez dotyk rąk. W przypadku dorosłych bardzo łatwo rozprzestrzeniają się podczas golenia i innych zabiegów kosmetycznych. Brodawki płaskie często ustępują samoistnie, czego zapowiedzią jest nagłe zaczerwienienie zmian chorobowych.

Aktualnie podstawową tendencję terapeutyczną stanowi dążenie do wzmocnienia miejscowej odpowiedzi immunologicznej. Z uwagi na wysokie prawdopodobieństwo samoistnego ustąpienia zmian, postępowanie lecznicze nie powinno powodować powstawania blizn ani sprawiać silnego bólu. W terapii, w zależności od lokalizacji i liczby brodawek, można zastosować: preparaty miejscowe o działaniu złuszczającym i przeciwwirusowym, kriochirurgię oraz tradycyjne leczenie chirurgiczne.