To powszechnie występujące zakażenie wirusowe, przenoszone w przypadku dzieci na drodze przypadkowych kontaktów bezpośrednich a w grupie osób dorosłych podczas kontaktów seksualnych. Najwięcej zachorowań obserwuje się pomiędzy 3. a 10. rokiem życia. Rozsiana postać choroby spotykana jest u najmłodszych pacjentów ze współwystępującym atopowym zapaleniem skóry, natomiast u dorosłych powinna skłonić do wykonania badania w kierunku zakażenia HIV.

Czynnik wywołujący chorobę stanowi wirus z grupy ospy, cechujący się dużym powinowactwem do naskórka. Okres wylęgania schorzenia wynosi zwykle 2 do 7 tygodni, ale może wydłużyć się do wielu miesięcy. Choroba często ustępuje samoistnie.

W obrazie klinicznym stwierdza się występowanie drobnych grudek barwy cielistej z charakterystycznym zagłębieniem w centrum, wielkości 2 do 10 mm. Zmiany chorobowe często się grupują lub układają linijnie wzdłuż linii zadrapania naskórka. Najczęstszą lokalizację w przypadku dzieci stanowią pachy, pachwiny oraz szyja, natomiast wśród osób dorosłych okolica narządów płciowych.

W leczeniu dostępnych jest szereg metod prowadzących do zniszczenia zmian chorobowych. Z uwagi na duże prawdopodobieństwo samoistnego ustąpienia zmian, zaleca się przede wszystkim metody niebolesne i nie pozostawiające blizn.