Ostuda to częsty problem kobiet, w niektórych częściach świata spotykany nawet u około 80% z nich. Do rozwoju charakterystycznych przebarwień predysponują trzy główne czynniki takie jak: hormony żeńskie, ekspozycja na słońce oraz obciążenie genetyczne. Ostuda szczególnie często spotykana jest w okresie ciąży i uważana jest za fizjologiczną formę przebarwień występujących w tym okresie. Występuje także u około 10-20% kobiet stosujących doustną antykoncepcję. Ponadto może być związana z takimi stanami jak: menopauza, zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne przydatków, przewlekłe choroby wątroby, stan wyniszczenia, stosowanie niektórych leków (np. fenytoiny, hydantoiny, chlorpromazyny) oraz kosmetyków (np. olejek bergamotowy).

Klinicznie ostuda charakteryzuje się występowaniem nieregularnych, ostro odgraniczonych, symetrycznych przebarwień na skórze czoła, skroni, górnych partii policzków, rzadziej na karku i nad wargą górną Intensywność zabarwienia waha się od koloru żółtobrązowego do brązowego. Pod wpływem promieni słonecznych zmian przybywa a ich zabarwienie staje się bardziej intensywne.

W terapii niezwykle ważne jest unikanie ekspozycji na słońce, regularne stosowanie kremów zawierających wysokiej mocy filtry przeciwsłoneczne oraz ostrożne wybielanie. W leczeniu szczególnie ważna jest cierpliwość.

W przypadku zaobserwowania przebarwień na twarzy najlepiej skonsultować się z lekarzem, gdyż samodzielne stosowanie preparatów czy też zabiegów wybielających może przyczynić się do pogorszenia stanu dermatologicznego.