Sucha skóra to problem występujący powszechnie, którego częstość występowania rośnie w ciągu ostatnich lat. Problem szczególnie często dotyczy osób zamieszkujących rejony o zimnym i suchym klimacie oraz osób starszych. Szacuje się, że wśród osób powyżej 64. roku życia z suchością skóry zmaga się blisko 75% populacji. Większość przypadków suchości skóry spowodowana jest czynnikami środowiskowym.

Problem ten nasila się w miesiącach zimowych, z uwagi na panującą niższą temperaturę i wilgotność. Duże znaczenie ma także przebywanie w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem i klimatyzowanych oraz w pomieszczeniach z kominkami czy piecami. Ponadto do zwiększonej suchości skóry przyczyniają się częste i długie kąpiele, używanie dużej ilości mydeł i detergentów oraz ekspozycja na słońce. Problem suchości skóry może być także wynikiem nieprawidłowej diety, ubogiej w cynk oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.

Suchość skóry może występować w przebiegu schorzeń dermatologicznych (takich jak np. atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca) oraz ogólnoustrojowych, wśród których należy wymienić: choroby nerek, wątroby, cukrzycę, niedoczynność tarczycy, zakażenie HIV czy nowotwory. Ponadto problem suchości skóry może być nasilany przez niektóre leki, takie jak diuretyki czy antyandrogeny.

Nadmiernie przesuszona skóra staje się cienka, szorstka, chropowata, łuszcząca i pokryta drobnymi zmarszczkami. Suchej skórze towarzyszy świąd, a w wyniku drapania i pocierania może dochodzić do powstania wtórnych infekcji, co z kolei nasila wymienione objawy. Powstaje błędne koło, z którego nierzadko bardzo trudno pacjenta wyprowadzić.

Niezwykle istotną rolę w profilaktyce i leczeniu odgrywają zabiegi pielęgnacyjne. Należy unikać zbyt częstych i długich kąpieli. Woda do mycia powinna być letnia lub chłodna, gdyż zbyt gorąca znacznie wysusza skórę. Należy ograniczyć stosowanie mydeł i żeli do kąpieli oraz płynów przeciwbakteryjnych, zwłaszcza zawierających alkohol. Środki do mycia powinny być bezzapachowe, pozbawione produktów kwiatowych i roślinnych. Skóra po kąpieli nie powinna być mocno pocierana ręcznikiem, tylko delikatnie osuszana. Bezpośrednio po kąpieli należy zastosować odpowiednio dobrane kremy. Stosowanie miejscowych preparatów sterydowych czy inhibitorów kalcyneuryny powinno być ograniczone do leczenia stanów zapalnych.

Na polskim rynku dostępna jest szeroka gama produktów mających zastosowanie w profilaktyce i leczeniu suchości skóry. Dużą grupę stanowią emolienty, które przyczyniają do odtworzenia płaszcza lipidowego na powierzchni naskórka, dzięki czemu pomagają zatrzymać wodę we wnętrzu skóry, chronią naskórek przed wnikaniem niepożądanych substancji ze środowiska zewnętrznego oraz poprawiają ogólne funkcjonowanie naskórka, jednocześnie umożliwiając m.in. jego regenerację dzięki czemu zaczyna on ponownie prawidłowo produkować składowe naturalnego płaszcza lipidowego.