Rozstępy to bardzo powszechny problem dermatologiczny. Najczęściej pojawiają się one w ciąży, zwłaszcza w ostatnim trymestrze a problem ten dotyczy blisko 90% ciężarnych. Mogą pojawiać się także w okresie dojrzewania (u 70% dziewczynek i 40% chłopców), po doustnym lub miejscowym leczeniu glikokortykosteroidami oraz przy szybkim przyroście masy ciała.

Jedną z przyczyn powstawania rozstępów jest nadmierne rozciąganie skóry, na przykład przez rozwijający się płód, guz czy przyrost tkanki tłuszczowej. Glikokortykosteroidy hamują proliferację fibroblastów, co prowadzi do zmniejszenia zawartości kolagenu w skórze i w konsekwencji do powstania rozstępów. Czynnikiem prowadzącym do powstawania rozstępów w okresie ciąży są zmiany hormonalne i rozciąganie mechaniczne skóry. U niektórych osób, zwłaszcza w okresie dojrzewania, rozstępy mogą powstawać bez gwałtownego przyrostu masy ciała – wówczas należy brać pod uwagę ewentualną obecność chorób tkanki łącznej np. zespołu Marfana.

Wczesne rozstępy mają kolor czerwony lub sino czerwony i są wyniosłe. Typowo rozstępy układają się prostopadle do kierunku działania sił rozciągających skórę. Najczęściej są obecne liczne, linijne, równolegle ułożone zmiany, różniące się szerokością i długością. Z czasem stopniowo ulegają zbieleniu i stają się nieznacznie zapadnięte w stosunku do otaczającej skóry. Szczególnie często rozstępy lokalizują się w obrębie skóry pośladków i górnej części ud. U kobiet ciężarnych najczęściej występują na brzuchu oraz na piersiach. U sportowców szczególnie często powstają w okolicy obręczy barkowej, a w przebiegu choroby Cushinga w okolicy pachowej.

Zalecenia profilaktyczne dotyczą głównie unikania gwałtownych zmian masy ciała. Aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana, ale ćwiczenia fizyczne bezpośrednio nie chronią przez rozwojem rozstępów i nie wpływają na ich ustępowanie. Częściową poprawę może przynieść miejscowe stosowanie retinoidów, jednak muszą one być włączone odpowiednio wcześnie. Nigdy nie udowodniono skuteczności profilaktycznego stosowania kremów przeciw rozstępom dla kobiet ciężarnych. W leczeniu stosuje się  mikrodermabrazję, peelingi chemiczne oraz laseroterapię.