Trądzik pospolity jest jedną z bardziej powszechnych chorób dermatologicznych na świecie. Najczęściej dotyczy on okresu pokwitania ze szczytem zapadalności przypadającym na 14.-17. rok życia u kobiet i 16.-19. rok życia u mężczyzn. Początek choroby przez 12. rokiem życia obserwuje się rzadko, w około 7% przypadków, jednak w ostatnich latach coraz częściej stwierdza się wcześniejszy początek choroby. W ostatnim czasie wyraźnie zwiększył się także średni wiek osób zgłaszających się do lekarza z powodu trądziku – z 20,5 do 26,5 lat. Około 54% kobiet i 40% mężczyzn prezentuje objawy trądzikowe na twarzy powyżej 25. roku życia, natomiast 5% kobiet i 1% mężczyzn także w 40. roku życia. Leczenie trądziku jest trudne. W zależności od stanu klinicznego pacjenta, składa się z terapii miejscowej lub ogólnej. Niezwykle ważnym elementem wspomagającym leczenie jest stosowanie właściwych linii pielęgnacyjnych dla skóry trądzikowej, które w sposób istotny ograniczają liczbę wykwitów chorobowych, łagodzą objawy suchości skóry oraz poprawiają jakość życia chorych na trądzik pospolity. W lekkich postaciach choroby właściwa pielęgnacja może być postępowaniem wystarczającym do utrzymania dobrego stanu skóry. Stosowane dermokosmetyki powinny zawierać składniki aktywne o działaniu przeciwłojotokowym, złuszczającym i pobudzającym proces odnowy komórkowej, matującym, nawilżającym i łagodzącym.

W codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej należy w szczególności uwzględnić następujące elementy:

1. Odpowiedni wybór środków czyszczących

Zaleca się stosowanie bardzo delikatnych preparatów czyszczących specjalnie dostosowanych do skóry trądzikowej jak żele, płyny micelarne, pianki lub bardzo delikatne mydła o kwaśnym pH (5,0-7,0). Z uwagi na fakt, że skóra trądzikowa dosyć łatwo może ulegać podrażnieniu a zbyt nasilone działanie wysuszające może spowodować nasilenie stanu zapalnego i łojotoku należy wystrzegać się podrażniających skórę mydeł zasadowych oraz toników alkoholowych. Najlepszym sposobem na nadmierne błyszczenie skóry jest wycieranie jej bibułką.

2. Nawilżanie

Tak, tak … skóra trądzikowa również wymaga nawilżenia. Odpowiedni preparat nawilżający dostosowany do potrzeb skóry trądzikowej powinien być pozbawiony emulgatorów, substancji zapachowych oraz środków drażniących. Na polskim rynku dostępnych jest wiele preparatów spełniających te kryteria.

3. Mechaniczne oczyszczanie skóry

Nie zaleca się stosowania mechanicznego oczyszczania skóry w trądziku. Dostępne, nowoczesne metody terapii pozwalają na skuteczną eliminację wykwitów chorobowych. W cięższych postaciach choroby, cechujących się obecnością torbieli ropnych można rozważyć drenaż, z tym zastrzeżeniem, że powinien on być wykonany przez lekarza z zastosowaniem odpowiednich narzędzi i środków odkażających. Niedopuszczalne są działania manualne przy zmianach chorobowych, gdyż mogą doprowadzić do powstania szpecących blizn, oraz przebarwień.

4. Preparaty o działaniu przeciwzaskórnikowym i przeciwłojotokowym

Korzystne jest stosowanie kremów, emulsji i roztworów, w których składzie znajdują się α-hydroksykwasy (AHA) lub β-hydroksykwasy (BHA). Ponadto dobre efekty przynosi stosowanie środków pielęgnacyjnych zawierających małe stężenia kwasu glikolowego, kwasu salicylowego, kwasu mlekowego oraz kwasu azelainowego. Doskonałym uzupełnieniem stosowanej terapii może być wykonanie peelingu. Stosowane w peelingu środki chemiczne a także technika jego wykonania powinny być odpowiednio dobrane do postaci choroby.